Záujemcom o automatické zasielanie notifikácií o nových príspevkoch

Ak máte záujem o automatické odoberanie emailov o nových príspevkoch, tak sa zaregistrujte v políčku v ľavej lište

utorok 2. októbra 2018

O rozvoji výstavby v obci Marianka.

Ako sa menila Marianka za viac ako 10 rokov? Ako sa zahusťovala výstavbou? Porovnanie rokov marec/2004 a október/2017. Tá výstavba je neuveriteľná. Skoro všetko, čo bola zelená lúka či pole, je už zastavané. Domy akoby napršali. Jeden ako druhý. 

Pre aktívnu prácu s posuvníkom kliknite sem na tento odkaz: -> Marianka porovnanie 2004 vs. 2017

Veľkú časť novej výstavby v ľavej polovici dediny tvori niekoľko typov domov, ktoré tu developer opakuje. Vzácnosťou sú lokality (Tálky, Pánsky les), kde je naozaj individuálna bytová výstavba podľa individuálnych projektov budúcich majiteľov domov. Ale u developera nie je snaha o žiadnu architektúru či urbanizmus, len snaha nasáčkovať domy na malé pozemky. Maximalizovať zisky developera a pre budúcich obyvateľov nepostaviť žiadnu občiansku vybavenosť či sa na nej spolupodieľať.

A teraz ten developer momentálne ešte aj starosta vystrkuje rožky, že veď treba škôlku pri ihrisku. Ešte ani projekt neexistuje, ale už treba riešiť cestu k potenciálnej škôlke či ihrisku. Cestu, kde sú dva či tri domy. To nemáme v Marianke ulice s oveľa viac domami, kde treba riešiť potreby jej obyvateľov? Ale to, že tam má tento developer aj niekoľko stavebných pozemkov (pre viac ako 20 domov), ku ktorým sa nedostane súčasnou cestou, tak to maskuje akože investíciou do Športovej ulice pod zámienkou škôlky. A na uvedenú udičku mu už skočili aj niektorí ďalší ľudia, hlavne tí, ktorí majú deti v škole či škôlke. Nevidia tam tie developerove skryté širšie úmysly, za obecné peniaze si pripraviť uvedenú ulicu k prístupu k jeho pozemkom. A k ďalšej výstavbe na jeho pozemkoch. Ďalšej hustej výstavbe. Developera podporujú ľudia, ktorí idú ďalej kandidovať, či už na poslancov, alebo aj na starostu. Podporujú a kryjú ho z určitých dôvodov. To sa však musíte spýtať týchto kandidátov.

Ja za mňa môžem sľúbiť, že budem striktne dodržiavať územný plán obce, vrátane všetkých regulatívov, ktoré sú v ňom uvedené. Zároveň budem podporovať vypracovanie územného plánu zón, ktoré si to vyžadujú ešte pred povoľovacím stavebným konaním. Jedná sa o územia Lúky, Ovsisko, Kraciny, od Vinohradov až po športový areál. Uvedené som interpeloval smerom k starostovi na už rokovaní OZ v marci 2018. A pevne dúfam, že starosta sa aj týmto bude riadiť až do doby, kedy mu skončí mandát. Dúfam.

Dodržiavanie územného plánu táto obec potrebuje rovnako ako vyjednávanie s developermi, ktorí tu stavajú či predávajú stavebné pozemky. Vyjednávanie o tom, že oni tu tvoria svoje zisky a obec tým nič nezískava, nevedie k ničomu. To bola v minulosti chyba tých starostov, ktorí sem takýchto developerov pustili. A samozrejme aj starostu, ktorý je zároveň developerom, lebo sám so sebou asi nevyjednávať nebude.

Obec súrne potrebuje občiansku vybavenosť ako je rozšírenie kapacít školy či škôlky, pre vyžitie obyvateľov by sa určite využila aj multifunkčná športová hala či ihrisko. To, že v škole telocvičňa ustúpila nárokom na zvýšenie počtu detí v škôlke je známe, ale deti potrebujú športovať a cvičiť. Počas pekného a teplejšieho počasia sa dá, aj vonku, ale čo v zime alebo keď je škaredé počasie. Neprivítali by ste napríklad v Marianke také Tesco Expres?

A tu je ten priestor na vyjednávanie s developermi či developerom, ktorý Marianku využíva pre svoj zisk. A Marianka musí svoj zisk vytvoriť práve z takýchto jednaní.

Takže s developerom treba aktívne vyjednávať. Nie v osobný prospech, ale v prospech obce Marianka.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára