Záujemcom o automatické zasielanie notifikácií o nových príspevkoch

Ak máte záujem o automatické odoberanie emailov o nových príspevkoch, tak sa zaregistrujte v políčku v ľavej lište

Stránky

pondelok 25. apríla 2016

Polícia obvinila svedkov z Marianky. Tvrdí, že musela, a stíhanie sľubuje zastaviť(článok z Denníka N 20.4.2016)článok publikovaný v Denníku N dňa 8.4.2016 (prebraný z webovej verzie):
MONIKA TÓDOVÁ STREDA 20. APRÍLA 2016 14:33

Ľudia, ktorí svedčili, že dali starostovi Marianky nedobrovoľne dar, aby získali stavebné povolenie, sú teraz obvinení z podplácania.


Foto N - Tomáš Benedikovič
Na polícii svedčili, že starosta Marianky Radovan Jurika od nich žiadal úplatok v podobe daru pre obec za vydanie stavebného povolenia alebo kolaudačného rozhodnutia. Polícia ich teraz postupne obviňuje z trestného činu podplácania.

Viacerí ľudia z Marianky Denníku N potvrdili, že dostali uznesenie o vznesení obvinenia. Polícia svedkov upokojuje, že stíhanie bude neskôr zastavené, keďže svojou výpoveďou možno pomôžu usvedčiť verejného činiteľa z korupcie.

Bývalý starosta Marianky Radovan Jurika. Foto N – Daniel Vražda
Bývalý starosta Marianky Radovan Jurika.
Foto N – Daniel Vražda
Jurika už starostom nie je, krátko bol aj vo väzbe a vzdal sa funkcie. Polícia ho obvinila na základe svedectva troch ľudí, teraz ich svedčia už desiatky. [lock] Policajti si vyžiadali všetky darovacie zmluvy, ktoré obec uzavrela, a každého darcu sa pýtajú, či dar poskytol dobrovoľne.

„V prípadoch vyšetrovania trestných činov korupcie ide spravidla vždy o dve konania, ktoré napĺňajú skutkovú podstatu jednak trestného činu prijímania úplatku a jednak trestného činu podplácania. Ide o takzvané zrkadlové trestné činy, preto ak je niekto obvinený za to, že úplatok prijal, tak na druhej strane mu ten úplatok musel niekto aj poskytnúť,“ napísal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.

Obaja aktéri korupcie sú preto podľa zákona postihnuteľní. Neplatí to len vtedy, ak korupciu oznámi priamo jeden z aktérov.

Polícia tvrdí, že v tomto prípade sa to nestalo. Obvinila však aj svedkov, ktorí sa sami prihlásili, že chcú svedčiť.

foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček
„V rámci procesných úkonov boli spolupracujúce obvinené osoby vyšetrovateľom poučené, že v ich prípade bude v ďalšom konaní za splnenia zákonných podmienok postupované v súlade s trestným poriadkom a stíhanie voči nim bude v ďalšom priebehu konania prokurátorom zastavené,“ napísal hovorca.

Ide o paragraf, ktorý hovorí, že prokurátor môže zastaviť stíhanie proti obvinenému, „ktorý sa významnou mierou podieľal na objasnení korupcie“.

Svedkov tým, že budú stíhaní, zastrašoval ešte po prepustení Juriku z policajného zaistenia jeho zástupca Marcel Porges.
„Po upozornení právnym zastúpením obce som ako zástupca obce bol nútenýpodať podnet vo veci podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov podplácania súvislosti s poskytovaním peňažných darov obci zo strany konkrétnych osôb,“ napísal na stránke Marianky. Porges zároveň tvrdil, že žiadny z darov nebol úplatok.

Obec má už dnes nové vedenie, ktoré si zvolilo v doplňovacích voľbách pred dvoma týždňami. Vo vyrovnanom súboji vyhral developer Peter Hasoň (SaS).

Úrad špeciálnej prokuratúry odpovedal, že vyšetrovanie prípadu vynútených darov ešte nebolo ukončené a prebieha, a preto sa nebude podrobnejšie vyjadrovať k veci. 


Na prípad upozornil Denník N v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára